logo MPWiK

Aktualności

 

Na Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie zakończono prace renowacyjne 50-metrowego odcinka kolektora ściekowego o średnicy 1000 mm, łączącego część mechaniczną oczyszczalni z reaktorem biologicznym.

Interesujący jest sposób, w jaki odnowiono kolektor. Roboty zostały zrealizowane innowacyjną technologią renowacji rurociągów poprzez wykonanie natrysku polimocznikiem. To technologia bezwykopowa. Ponadto, aby nie zaburzać ciągłości procesu technologicznego, ścieki były przepompowywane z ominięciem remontowanego odcinka kolektora ściekowego. Wymagało to szczególnego zaangażowania zarówno ze strony wykonawcy, jak również obsługi oczyszczalni. "Przy przepompowywaniu ścieków pracowało pięć agregatów pompowych" mówi Ireneusz Kawałkiewicz, specjalista ds. eksploatacji oczyszczalni ścieków.

Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej technologii renowacji rurociągów została zapewniona długotrwała i bezawaryjna eksploatacja kolektora. I. Kawałkiewicz wyjaśnia, czym są i jakie mają właściwości polimoczniki: "To dwuskładnikowe i szybko utwardzalne systemy żywiczne. Służą do zabezpieczenia antykorozyjnego stali i betonów. Proces renowacji kanałów polimocznikiem polega na wykonaniu powłoki specjalistycznym robotem natryskowym na wcześniej przygotowanych powierzchniach, po gruntownym oczyszczeniu i osuszeniu kanałów. Dzięki szybkiemu procesowi utwardzania kanał może być eksploatowany już w ciągu kilku minut po nałożeniu powłoki." Warto dodać, że metoda renowacji polimocznikami gwarantuje odnowionym powierzchniom szczelność, gładkość oraz odporność - zarówno na czynniki chemiczne, jak również na uderzenia, ścieranie, czy temperaturę. Przy tym, co niezwykle istotne, nie są szkodliwe dla środowiska i posiadają atest PZH.

 

a p j .