logo MPWiK

Aktualności

 

Zachęcamy do gromadzenia deszczówki i przedstawiamy kilka istotnych informacji dla mieszkańców zainteresowanych zorganizowaniem przydomowego systemu retencjonowania wód opadowych. Można uzyskać dofinansowanie od naszego Miasta lub z nowego państwowego programu "Moja Woda"!

Na wstępie kilka słów o zasobach wodnych - są to wody powierzchniowe, jeziora i zbiorniki wodne oraz wody podziemne. W Polsce zasoby wodne są mniejsze w porównaniu z innymi krajami w Europie. W dużej mierze zależą one od opadów atmosferycznych. Efekty nie najlepszej kondycji zasobów wodnych odczuwamy wszyscy choćby poprzez nasilenie się z roku na rok zjawisk ekstremalnych, jak susze i z drugiej strony zupełnie skrajnie – powodzie.

Dlatego tak ważne jest gromadzenie wód deszczowych!

Istotnym sposobem zapobiegania skutkom ekstremalnych zjawisk suszy i powodzi jest retencjonowanie wód opadowych, czyli ich gromadzenie w przeznaczonych do tego celu zbiornikach.

Na terenie prywatnych posesji można zorganizować przydomowy system retencji, z którego następnie można korzystać podlewając roślinność w ogrodzie lub rozsączyć do gruntu stopniowo zasilając tym samym podziemne zasoby wodne.

Na przydomowy system retencji można uzyskać wsparcie finansowe!

„ Rok temu, jako MPWiK wspólnie z Miastem Lesznem informowaliśmy o możliwości udzielenia wsparcia finansowego na przydomowy system retencji w celu zagospodarowania wód opadowych na terenach prywatnych w mieście. Ukazał się wówczas na ten temat artykuł w lokalnej prasie” wspomina Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lesznie Pan Rafał Zalesiński.

Artykuł zamieszczamy poniżej. Natomiast aktualne informacje dotyczące wsparcia w tym roku znajdują się na stronie internetowej Miasta Leszna TUTAJ

Ponadto dla zainteresowanych tematem przekazujemy istotną wiadomość - Minister Klimatu wspólnie z Prezydentem RP oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłaszają program #MojaWoda. 100 mln zł trafi do polskich rodzin, które zrealizują przy swoich domach instalacje do zbierania wód opadowych. Nabór wniosków już w lipcu! Więcej informacji można uzyskać TUTAJ

 

58729744 10218336725186979 6242965948077178880 o

a p j .